Pandemik Kavramlar II

Dünyanın en yoğun nakliye yollarından biri olan Süveyş Kanalı, karaya oturan dev konteyner gemisi nedeniyle trafiğe kapandı. Ever Given yük gemisinin Süveyş Kanalı’nın güneyinde çapraz olarak karaya oturması deniz trafiğini durdurdu.

Tüm bu yaşananlar, deniz ulaşımında mesafeleri oldukça kısaltan Süveyş kanalının önemini dünya gündemine taşıdı. Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’sinin geçtiği Süveyş Kanalı tıkanınca yeni bir kriz gündeme geldi. Ticaret trafiğinin durması, koronavirüs nedeniyle sıkıntı yaşayan lojistik hatlarındaki sorunları daha da derinleştirdi. Günlük yaklaşık 10 milyar dolar değerinde malzeme bu kanaldan geçiyor. Kanalın bir gün kapalı kalmasının dünya ticaretine maliyeti ise büyük.

Süveyş Kanalı Otoritesi’nden yapılan açıklamada, Ever Given’ın şiddetli rüzgarlar ve toz fırtınasının ortasında yön verme yeteneğini kaybettikten sonra çapraz olarak karaya oturdu. Evergreen Marine’den yapılan açıklamada, geminin “ani bir şiddetli rüzgar tarafından vurulduğundan şüphelenildiği ve gövdenin su yolundan sapmasına ve yanlışlıkla dibe vurduğundan şüphelenildiği” belirtildi. Yerel meteorolojiden gelen haberlere göre, Salı günü bölgeyi kum fırtınası vurdu ve rüzgar saatte 50 kilometreye kadar esiyor.

The Ever Given of Evergreen
The Ever Given of Evergreen

Berzah

Sözlükte “iki şey arasındaki engel” mânasına gelen berzah kelimesi, eski bir coğrafî terim olarak “bir kara parçasının iki deniz arasında kalan dar kısmı (kıstak)” anlamında da kullanılmıştır. Dinî terim olarak ise ölümle başlayıp yeniden diriltilmeye (ba‘s) kadar sürecek olan ara dönem, dünya ile âhiret arasındaki âlem ve kabir hayatı anlamındadır. Berzah kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de üç yerde geçer. Bunlardan ikisinde (el-Furkān 25/53; er-Rahmân 55/19-20) Allah’ın yüce kudretinin bir delili olarak “tatlı ve tuzlu iki denizin birbirine karışmasını önleyen engel” anlamındadır (bk. BAHREYN).

Boğaz

[1] Boğaz, kafatası alt kısmından başlayıp alt gırtlak kıkırdağı hizasında yemek borusu ile birleşen, duvarlarını kasların teşkil ettiği sindirim sisteminin ağızdan sonraki ikinci ünitesi.

Boğazın orta kısmında solunum yolu ile yemek yolu kesişmektedir. Yeni doğan bir çocukta gırtlak dil kökünden daha yukarıda olduğu için bebek süt emerken diğer taraftan da nefes alır. Çünkü içilen süt, gırtlak kıkırdağı örtüsünün yan kısmından geçip yemek borusuna ulaşmakta ve böylece hava yollarına gitme tehlikesi olmamaktadır. Erişkinlerde ise gelişme ilerledikçe gırtlak da aşağıya inmekte, böylece yemek yoluyla hava yolu kesişmektedir. Erişkinlerde yemeğin hava yollarına gitmemesi için bazı refleksler harekete geçer ve yemeğin hava borusuna gitmesini önler.

[2] Boğaz, kara parçaları arasında denizin çok daralmış yeridir. İki kara parçası arasında uzanan geçit biçimindeki coğrafi şekillerden dolayı verilen addır. Bir başka deyişle boğaz, doğal kanallara verilen isimdir. Boğazlar, iki farklı noktadan deniz ulaşımını kolaylaştırır. Boğazların yetersiz kaldığı yerde insan eliyle kanallar açılmaktadır.

Boğaz, kıstağın zıddıdır. Kıstak denizler arasında, iki kara kütlesini birleştiren dar, ince kara parçası iken, boğaz bunun tersidir. Boğazlar denizleri birbirine bağlayan dar su yollarıdır. Birbirine yaklaşan kara kütlelerinin deniz suları ile ayrıldığı yerdir.

Süveyş Kanalı

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlama düşüncesi İlk Çağ‘da Firavunlar dönemine kadar gitmektedir. Firavun II. Ramses zamanında açılan kanal sonradan kumla doldu ve kullanılamaz hale geldi.

Süveyş Kanalı’nın inşasına Osmanlı Devleti’nin Mısır Valisi Said Paşa zamanında bir Fransız şirketi tarafından başlandı. Kanal, Mısır valisi İsmail Paşa zamanında 1869 yılında tamamlandı. Süveyş Kanalı’nın açılışına karşı olan İngiltere, 1882’de Mısır’ı işgal ederek Kanal’ın kontrolünü ele geçirdi.

Dünyada kapakları olmayan en uzun kanaldır. Diğer kanallarla karşılaştırıldığında kaza oranı hemen hemen sıfırdır. Gece ve gündüz geçiş yapılmaktadır.

SÜVEYŞ KANALININ KISALTTIĞI TİCARET YOLLARI
SÜVEYŞ KANALININ KISALTTIĞI TİCARET YOLLARI

The Ever Given of Evergreen

Geminin yan tarafındaki büyük harfleri okuduğumuzda “Ever Given” değil de “Evergreen” yazdığını görüyoruz. Evergreen, gemiyi kiralayan nakliye şirketinin adıdır. Geminin adı Ever Given.

Ever Given bir Golden sınıfıkonteyner gemisi olup dünyanın en büyük konteyner gemileri arasındadır. Shoei Kisen Kaisha’ya (Japon gemi inşa şirketi Imabari Shipbuilding’in bir armatörlük ve leasing iştiraki) aittir. Tayvanlı konteyner taşımacılığı ve nakliye şirketi Evergreen Marine tarafından işletilmektedir. Ever Given Panama’da kayıtlıdır. Teknik olarak Alman gemi yönetim şirketi Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) tarafından yönetilmektedir.

2019 Hamburg çarpışması

9 Şubat 2019’da gemi Hamburg limanı yakınlarındaki Blankenese’de 25 metre uzunluğundaki bir HADAG feribotuna çarptı. Ağır hasar gördü. Çarpışmadan iki dakika sonra, şiddetli rüzgarlar nedeniyle Elbe nehri üzerinde trafik yasağına neden oldu.

2021 Süveyş Kanalı Kazası

23 Mart 2021 tarihinde saat 07:40’da, gemi sıkışıp kanala kapandığında Tanjung Pelepas’tan Rotterdam’a gidiyordu. Gemi, pruvası kanalın bir yakasına sıkışmış ve kıçı neredeyse diğerine değecek şekilde kanalı tıkadı.

e-kitap: Pandemik Kavramlar

EVER GIVEN KURTARMA ÇALIŞMALARI
EVER GIVEN KURTARMA ÇALIŞMALARI
The MV Ever Given was successfully re-floated at 04:30 lt 29/03/2021
The MV Ever Given was successfully re-floated at 04:30 29/03/2021

Related posts

Yorum yapın