Strateji Siyaseti

Küresel ve yerel kavramları, bölgeselliği gizleyerek -Think global, act local- (Küresel düşün, yerel hareket et) mottosuyla uzunca bir süredir ortadoğuya zerkedildi. Farkında olmayan ülkelere hala da zerkediliyor. Halbuki -iki şey bir üçüncü olmadan birbiriyle etkileşemez- ilkesince küresel ve yerel olgular birbirleriyle -bölgesel- unsur olmadan etkileşemez. Sadece küresel düşünüp yerel davranarak sınırlarınızı koruyamazsınız. Sınırlarınızı korumak, sınırlarınızın ötesinde gerçekleşir, sınırlarınızda değil. Sınırlarınızı sınırlarınızda korumaya çalışırsanız, sınırlarınızdan içeriye sızma kaçınılmazdır.

Küresel düşün fakat yerel hareket et sloganı, içinde bölgeselliği barındırmadığı için eksiktir, gizlediği için de görünmeyen arka planı, gizli ajandası mevcuttur. Ayrıca sloganda kullanılan -act- fiili vekaleten eylemi belirtir. Dolayısıyla -act- eylemi olan bir yerde yerelin yaptığı eylemin vekaleten olması kaçınılmazdır. Tıpkı -actor- tarafından yapılan eylemlerin senaryoyla, diğer bir deyişle projeyle sınırlandırılması gibi.

Sonuç olarak sadece küresel olalım ama yerel davranalım, bölgeyle ne işimiz var tarzı yaklaşımlar, sınırlarımızı koruyamaya engel zafiyete sahiptir. Dolayısıyla yerel tedbir ve küresel takdir ile bölgesel temkinde yarar var.

Be global,
Behave regional,
Have local.

Related posts

Yorum yapın